Sviečková Wellington

Pôvod Beef (Hovädzie Wellington) nie je úplne isty, pravdepodobnost je u Arthura Wellesley, (prvý vojvoda z Wellingtonu 1759-1852). Hovorilo sa, ze ak máte viac času, ako penazí, a chcete urobiť dojem na večeru hostí, nie je VRAJ nič ine lepsie ako tot jedlo. Samozrejme treba pocitat kalórie aj cholesterol, ale kedze ide o “Haute cuisine”, co uz narobime? Wellington sa ďalej používa aj na opis jedál, v ktorých je mäso pečené v listkovom ceste (ako aj varianaty klobas, ryb a zeleniny).

Suroviny:  
 1-2 kg hovädzia sviečkova rostenka 
6-8 PL maslo
1 cibuľa, veľku pokrajat 
1 pohár huby, rozne cerstve pokrajat 
1 konzerva pecenova pastika
3-4 PL horčica plnotucna 
sol -podla chuti 
korenie -podla chuti 
1 balicek listkove cesto rozmrazene 
2 žltok na potretie cesta
Omačka:
2 poháre hovädzí vyvar 
2 poháre červene víno
koreniny podla chuti 
1-2 PL maslo a olivovy olej


Postup receptu:

Predhrejte pece alebo rúru na (230 °C)
Celu roštenku hovädzieho mäsa opečieme na panvici na 2 lyžiciach masla. Podla potreby zo všetkých stran od 5 až 15 minút. Vyberte z panvice a nechajte vychladnúť úplne. Nechajte si šťavu na omačku. Dalsie 2 lyžice masla rozpustíme na panvici a osmažíme na ňom cibuľu a huby (šampiňóny) asi tak 5 minút, pokiaľ nevypustia stavu a začnu voňat opekaním. Odstráňte z ohňa a nechajte vychladnúť. Keď je mäso vychladnute – natrieme ho horčicou, dalšie zmaknuté 2 lyžice masla zmiešame s Foie gras alebo kvalitnou paštétou dochutíme soľou a korením a znova natrieme na povrch opečenej roštenky. Na kuchynsky film si rozložime cibuľovo – hubovú zmes, položime mäso, dobre zabalíme a dáme do chladničky na 20 minút stuhnuť. Rozvalkame lístkové cesto, všetky strany natrieme žltkom a nam položime stuhnute mäso bez filmu! A cele dobre zabalime. Nezabudnuť dobre potlačat všetky otvory a konce, aby nič z cestoveho plasta nevytieklo! Takto pripravene zabalene mäso v cestičku ostrým nožom na par miestach z vrchu zlahka narežeme a znova všetko potrieme rozšlahanym žltkom aby pekne chytilo karamelovu farbu. Môžeme posýpať hrubou morskou solou a dame do rury alebo do pece. Pečieme pri (230 °C) po dobu 10 minút, potom znížiť teplotu (220 °C) po dobu 10 až 15 minút, alebo kým je cesto nie upečene do krasne zlatej farby. Vyberieme z rúry ale udržiavame v teple kym podaváme. Ak je niekto proti ružovému mäsu tak si teplotu upraví na troska dlhšiu dobu, avšak nikdy nesmie byt mäso prepečené tak, ako zvykli piecť naše babičky- uplné do sucha!

Omáčka:

Do šťavy ktorú sme si rezervovali prilejeme hovädzí vývar a červené víno, a pri vysokej teplote varime po dobu 10-15 minút, alebo kým nedosiahneme pekne hustú redukciu. K nej môžeme prídat par lyžičiek masla, a troska olivového oleja-ktoré omačku zjemni. Porcie masa sa krajaju na hrubšie (asi tak 2-4 cm). Podaváme so zeleným asparagus, zemiakovou kašou a salátom podla chuti. U koho je rodinna spoločnost mala (2 ludia) spravia sa len jednorazove porcie s tým istým postupom.

Želam Dobrú chut!


Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE!!!

Značky , . Bookmark the permalink.