Holúbky (plnená kapusta) ako ich robievala moja mamka

Drahý čitateľ! Upozorňujem Ťa, že tento recept nie je výhradne ten najlepší aký existuje. Na mieste odkiaľ pochádzam totiž nepoznáme dobrú alebo zlú, horšiu či najlepšiu plnenú kapustu, nedajú sa totiž porovnať. Plnená kapusta je rodinná záležitosť. Niekto tvrdí, že až najsvätejšia záležitosť každej rodiny! Tento recept je pokladom tej našej, toto jedlo som mal na obed každý druhý týždeň v nedeľu u svojej starej mamy. Prezradím Vám aj tajomstvo jeho konzumácie. Po vybratí z babičkinej pece sa je za horúca, ale pekne pri stole a z taniera. Ďalšie kúsky ujedáme z pokrievky a nakoniec, najviac ich ubúda zo špajze a za studena! Ja tvrdím, že bez ohľadu na to, či sa jedia horúce, studené, čerstvé alebo nečerstvé, sú holúbky nebeským pokrmom!

Ingrediencie:
1 kg karé
¼ kg ryže
2 stredne veľké červené cibule
10 dkg masti 
0,5 l paradajkovej šťavy (ideálne domácej)
1 balenie údenej mäsitej slaniny nakrájanej na kocky
4 stredné hlávky sladkej kapusty
2 strúčiky cesnaku
Na dochutenie:
mletá červená paprika
soľ
vegeta
mleté čierne korenie

Postup:

Mäso nakrájame na drobné kúsky a dáme do misy, pridáme umytú ryžu (viem, že väčšina receptov používa mleté mäso, ale pre mňa je to chuťovo aj vizuálne takto to pravé orechové). Cibuľu nakrájame na drobné kocky a orestujeme na horúcej masti, následne odsunieme z ohniska a pridáme roztlačený cesnak a mletú červenú papriku (základ dobrého perkeltu), nalejeme na pripravenú zmes ryže a mäsa. Pridáme podľa chuti soľ, mleté čierne korenie a vegetu. Prilejeme 1 dl paradajkovej šťavy a rukami dobre premiešame.

Vyrežeme stred kapusty a vložíme ju do horúcej, ale nie vriacej vody hlavou nadol.

Vplyvom horúcej vody sa listy oddelia od hlávky, zmäknú a následne ich vyberieme. Odrežem tvrdú časť stonky z listu a v strede ich narežeme napoly, plnku do nej vložíme tak, aby sme dostali lievikovitú formu. Nemusíme ich baliť príliš natesno, pretože uvarená ryža zväčší svoj objem. Snažím sa pripraviť malé, estetické holúbky.

Ostatok kapusty narežem na dlhé pásiky, uložím na spodok hrnca a posypem hrsťou nakrájanej slaniny. Následne ukladám zaradom holúbky. Milovníci silnejších chutí môžu medzi každý druhý rad dať dva – tri kúsky údených rebierok, ja pridávam slaninu. Nalejem zvyšok paradajkovej šťavy a toľko vody, aby pohltilo holúbky. Varíme na pomalom ohni cca 3-3,5 hodiny, sem-tam opatrne potrasieme/pohybujeme hrncom.  Servírujeme so smotanou.

Tip pre Pecmaniakov:
Ak cez deň vyhrejeme pec, tak večer, vo fáze chladnutia môžeme do nej vložiť  holúbky v liatinovom alebo keramickom hrnci (cca na 150 – 170 stupňoch). Jedlo necháme prenocovať v peci a ráno ho vyberieme už hotové. Získame tak špeciálnu chuť, akú jedlu dokáže prepožičať iba dym z horiaceho dreva.

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.