Babičkin podplamenník (chlebový langoš,osúch)

Chcel by som sa s vami podeliť o recept jedla,  ktoré vo mne dodnes prebúdza spomienky na moju babičku a neodolateľnú vôňu a chuť jej jedál pripravovaných vo vyhriatej peci. Pri pečení zemiakového chleba si vždy odložila cesto, pridala k nemu olej a pripravila podplamenník tak, ako vám ho prinášam v postupe. Chrumkavá kôra a ľahká konzistencia cesta je ideálna na kombináciu s rozličnými surovinami ktoré nájdeme v domácnosti. U nás je obľúbený so smotanou, červenou cibuľou a slaninkou, ale aj s bryndzou, klobásou a so syrom. Môj recept sa odlišuje od ostatných, zaužívaných, tým, že najprv cesto predpečiem, a až potom pridávam oblohu s ktorou cesto dopekám. Tak cesto nepremokne od smotany a jedlo máme rýchlejšie hotové. A nezabudnite, fantázii sa medze nekladú!

Suroviny:
Kvások:
1 dl vlažnej vody
1 ČL cukru
1/2 kocky droždia
Cesto:
500 g (preosiatej) hladkej múky
1 ČL soli
3 PL rastlinného oleja
2 ks zemiakov uvarených v šupke
Obloha:
375 g kyslej smotany
1 ks oravskej slaniny
2 ks cibule
Na vymastenie plechu: bravčová masť

Postup:

Pripravíme si kvások. Kvasnice a lyžičku cukru dáme do 1 dl vlažnej vody, pridáme 100 g múky a vymiešame. Necháme kysnúť približne 25 minút. Zatiaľ zmiešame ingrediencie na cesto: múku, olej, soľ a uvarené rozpučené zemiaky. Po vykysnutí pridáme hotový kvások do zmesi a cesto poriadne spracujeme. Cesto musí byť skôr vláčne, preto podľa potreby pridávame ešte vlažnú vodu.
Spracované cesto necháme odležať na teplom mieste kým nenakysne (misku môžeme položiť do kúpeľa s teplou vodou, aby sa proces urýchlil). Nakysnuté cesto spracujeme na pomúčenej doske a necháme chvíľu oddýchnuť.
Zatiaľ si pripravíme oblohu: cibuľu nakrájame na stredne tenké polkruhy, slaninu na kocky. Nakrájanú slaninu usmažíme na panvici, aby bola chrumkavejšia.

Na pečenie odporúčam použiť plech obdĺžnikový s vyššími stenami, nakoľko cesto pri pečení ešte naberie objem do výšky. Na vymastený plech rovnomerne rozvaľkáme cesto, pečieme pri 230 stupňoch 5 – 6 minút, kým sa spodok neoddelí od plechu. Následne cesto otočíme, oblohu ukladáme na tú časť, ktorá bola na spodku. Na cesto rozotrieme kyslú smotanu, posypeme surovou cibuľou a slaninou, ktorú pridávame bez výpeku, aby cesto nezmoklo (výpek zo slaniny sa prípadne môže použiť na vymastenie plechu namiesto bravčovej masti, alebo na pokvapkanie hotového podplamenníka). Takto pripravené cesto pečieme vo vyhriatej peci na 230 stupňoch, kým okraje nebudú upečené do zlatista (približne 10 – 12 minút). Podávame najlepšie čerstvé, ako hlavné jedlo, alebo ak si cesto pripravíme bez oblohy tak ho môžeme podávať aj ako prílohu k polievkam. Môžeme pripraviť aj sladkú verziu (napr. tradičný slivkový) alebo aj s ingredienciami podľa vlastnej chuti (napr. s klobáskou alebo s bryndzou a špenátom).

Trúfate si na tento recept? Budem rád, ak sa mi so svojím výsledkom pochválite! Prajem dobrú chuť!

Prajem dobrú chuť!

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , . Bookmark the permalink.