Príprava kvásku Lievito-Madre

Kvások Lievito Madre pochádza z Talianska. Okrem základných surovín ako je múka a voda, obsahuje med a olivový olej. Je to matka kváskov….vraj, tak ideme to vyskúšať!? Nevýhodou je, že potrebujeme na to 25 dní, kým kvások dozreje, ale denne nám to zabere len minutku z nášho vzácného času.


Tak poďme na to!


Pripravte si tieto veci!

-čistá, sterilizovaná fľaša
-polohrubá pšeničná, chlebová alebo ražná, špaldová celozrnná múka
-domáci med
-za studena lisovaný extra panenský olej
-čistá voda

Tak sa pustime do toho!

1. deň


20 dkg chlebovej múky vysipeme do misky, pridáme 10 dkg vlažnej vody, 2 dkg medu, a rukou poriadne vypracujeme tuhé, lepkavé cesto. Jednu polievkovú lyžicu múky vysipeme na pracovnú plochu, položíme na to cesto, a ešte raz priadne prepracujeme, kým sa cesto nebude lepiť. Spravme si takú formu, aby sme to vedeli dať do flaše. Potom cesto natrem olivovým olejom,nastrihneme alebo narežeme nožnicami  krížik na povrchu cesta asi 2-3 cm hlboko. Dáme do čistej flaše a zakryjeme. Nie na tesno, len málinko pritiahneme zátku.

image-2652


Teraz dva dni s ním nemám žiadnu robotu, nechám ho zrieť na izbovej teplote. Stretneme sa o dva dni.
Držím palce!
Ja súčasne robím aj z celornnej ražnej múky.

2. Deň 


Keby ste nemali v byte dosť tepla, to znamená 23 stupňov aspoň, skúste to takto. Dajte do mikrovlnnej rúry do skleneného pohára 3 dl voda, rozhrejte, spraví sa teplo a para.Dajte tam kvások, zavrite dvierka. Môžte to za opakovať niekoľko krát denne.

3.Deň


Takto by mal vyzerať mladý kvások na tretí deň!

image-2653


Teraz vyberiem 10 dkg kvásku z fľaše. Čo mi zostane, buď vyhodím, alebo použijem  do takého cesta, kde je múka, nepokazí  nič. Fľašu umyjem.


Kvások dám do misy, pridám 50 ml vlažnej vody, 10 dkg múky, a vypracujem cesto, spravím si guľku. Keď mi to neide v miske, vysípem na pracovnú plochu, a dokončím to tam.


Cesto zas nátrem olivovým olejom, nastrihnem, alebo narežem krížik, a dám naspať do  čistej fľaše. Nemám žiadnú inú robotu. Zavrem fľašu, a nechám ho v kľude. Flašu neotváram! Stretneme sa o dva dni. Skúsim zabezpečiť 23 stupňov pre kvások.

4.deň

Len nakukneme 🙂

5.deň

Takto má vyzerať mladý kvások na 5. deň! 

image-2654
image-2655
image-2656

Dúfam zatiaľ sa každému darí! Dnes našou úlohou je: Vyberieme zase 10 dkg mladého kvásku, a dáme do misky, pridáme 50 ml vody, 10 dkg múky a poriadne spracujem cesto, (kvások). Fľašu zas poriadne vyumývam. Cesto zas nátrem olejom, narežem krížik, a dám naspäť do fľaše. Fľašu zavriem a POZOR, teraz kvások sťahujeme do chladničky! V chladničke by nemalo byť chladnejšie ako 6°C. Necháme ho tam osamote na 4 celé dni. Fľašu neotvárame! Stretneme sa o štyri dni.

image-2657
image-2658

6. deň

24 hodín v chladničke, nič mimoriadne sa nestalo, ale takto je to v poriadku!

image-2659

7. deň

Nakukneme do chladničky 🙂 

image-2660

   8. deň

Nakukneme nášho drahého! Pomaly ale isto nám zreje mladučký kvások 🙂

image-2661

Zajtra sa stretneme, máme troška roboty!

9. deň


Pekný nový týždeň prajem. Môj kvások je krásny, trojnásobil hmotu, plno malých bubliniek a života.

Takže nasleduje troška práce. Z fľaše vyberiem 10 dkg mladého kvásku a dám do misky. Fľašu umyjem. Do misky,pridám 50 ml vody, poriadne rozmiešam s kváskom a pridám mu raňajky, 10 dkg múky, spracujem cesto, vytvarujem guľku. Povrch cesta potrem olejom, narežem krížik a dám naspäť do fľaše a zavrem. Chudáčik zas putuje do chladničky na 5 dní. Milý moji, stretneme sa 14.-ho dní!

10.deň


Len som nakukla, fľašu neotváram.

image-2662

  11. deň

Pekne rastie, zreje v chladničke.

image-2663

12. deň 

              

image-2664

 13. deň

image-2665

Zajtra máme troška roboty!

14. deň

image-2666

   Takže nasleduje troška práce. Z fľaše vyberiem 10 dkg mladého kvásku a dám do misky. Fľašu umyjem. Do misky,pridám 50 ml vody, poriadne rozmiešam s kváskom a pridám mu raňajky, 10 dkg múky, spracujem cesto, vytvarujem guľku. Povrch cesta potrem olejom, narežem krížik a dám naspäť do fľaše a zavrem.
Chudáčik zas putuje do chladničky na 4 dní.
Stretneme sa 18.-ho dní !

15.deŇ

Veľmi rýchlo vyskočil.

image-2667

16-17. deň

Náš mladý kvások si pekne drží hladinu, pomaličky zreje v chladničke. Zajtra máme robutu 🙂

image-2668

  18. deň

image-2669
image-2670

Z fľaše do misky vyberiem 10 dkg mladého kvásku, pridám 50 ml vody, poriadne rozmiešam, pridám 10 dkg múky, a vypracujem cesto. Fľašu vyumívam. Teraz už nenetieram olejom, nenarežem, iba vložím do fľaše, a dám do chladničky na 4 dni. Kto je zvedavý ako to už funguje, ako vyskočí, môže  nechať fľašu na 6 hodín na pulte, ale potom do chladničky s ním. Stretneme sa o 4 dni.

Po stýroch hodinách takto vyskočil mládenec! A teraz šup do chladničky na 4 dni.

image-2671

22. deň

image-2672

Mladý kvások po štyroch dní v chladničke si držal hladinu. Skoro sme hotový, ešte jedno krmenie a poďme sa na pečenie.

image-2673

Takže, z mladého kvásku vyberieme zase 10 dkg, pridáme 5 dkg vody, vymiešame na hladko, pridáme 10 dkg múky, vypracujeme cesto a dáme do čistej fľaše na 24 hodín.
Teraz už nie do chladničky, ale necháme v kuchyni na pulte. Fľašu zatvoríme a čakáme do zajtra. Hladina kvásku musí minimálne dvojnásobyť, vtedy je hotový na pečenie. Keby náhodou by sa to nestalo, tak dnešný deň ešte raz zopakujeme!

image-2674

TIPP: Kto ešte nemá sladký kvások, tak z toho množstva, čo nám zostane, viem si spraviť sladký kvások! Recept je TU!

Za 3 hodiny po krmení!

Zajtra ráno s týmto zrelým kváskom už môžem piecť! K 50 dkg múky pridám 15 dkg Madre kvásku, a asi a 4 gramy viac soli, ako pri bežnom ražnom kvásku.
Vyberiem z fľaše 15 dkg kvásku do cesta. Zostane mi vo fľaši 10 dkg kvásku, ktorý preložím do druhej čistej fľaše, pridám 50 ml vody, nakrmím, pridám 10 dkg múky. Počkám kým kvások naraste, dozreje, a dám do chladničky. To bude môj materinský kvások! 
Keď chcem piecť, tak predošlý deň vyberiem z materinkého kvásku 10 dkg, pridám 50 ml vody, 10 dkg múky, poriadne vypracuejem kvások a dám do misky alebo do fľaše, zavriem a na kuchynskej linke nechám dozrieť, alebo kým sa aspoň dvojnásobí, ale lepšie, keď sa trojnásobí objem a môžem miesiť. Zostatok vo fľaši nakrmím ako obyčajne, a dám do chladničky.
Keď sa mi zdá, že kvások nepracuje ako by mal, pridám pri krmení 25 gramov medu, určite sa vyliečí.
Keď kvások málo používam, a je v chladničke, doporučujem každých 10 dní kvások občerstviť ako píšem vyššie. To znamená jeden diel vody a dva diely múky sa pridáva pri krmení.
Veľa šťastia prajem, a zajtra môžete piecť!

Prvý chlebík s kváskom Madre!

Autor: Edit Mészáros

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

Značky , , . Bookmark the permalink.