Sezóna záhradného grilovania je tu!

Konečne sa začína obdobie, kedy sa zo záhrad začne cez víkendy zdvíhať dym. Prišla sezóna grilovania, gurmáni vyťahujú a oprašujú svoje grily. Pri pečení mäsa zvyknú robiť veľa chýb.

Väčšina ľudí natrie marinádu na mäso tesne pred vložením na gril. To je nesprávne, pretože chuť byliniek a korenia sa nestihne dostať do mäsa. Ideálne je mäso naložiť 24 hodín dopredu, minimálne ale tri hodiny pred grilovaním.

Marinádu si urobte sami

Ľudia zvyknú za dresingy a marinády utratiť neskutočne veľa peňazí. Podľa odborníkov zbytočne. Marinádu odporúčajú pripraviť doma, nie je to pritom nič zložité. Ideálne by ste mali použiť olivový olej, bylinky a čerstvé korenie. Dávajte si pozor, aby ste to s olejom neprehnali, pri pečení by nemal kvapkať do grilu a horieť.
Čím jednoduchšia marináda, tým viac vynikne chuť mäsa. Soliť by sa malo mäso až po ugrilovaní, keďže soľ vyťahuje z mäsa vodu, a tak z neho vytečie veľa šťavy a zostane suché. To je problém zmesí korenia, lebo väčšina z nich obsahuje soľ.

Recepty na marinády:
– olivový olej, rozpolené strúčiky cesnaku, čerstvý tymian, rozmarín, šalvia, čerstvo rozdrvené čierne korenie a morská hrubá soľ
– olivový olej, čerstvo rozdrvené semienka celého koriandra, rozsekaný čerstvý koriander, dve polievkové lyžice sójovej omáčky a čerstvo rozdrvené čierne korenie
– olivový olej, dijonská horčica, petržlenová vňať, pažítka, estragón, pár kvapiek čili oleja

Mäso naložte včas

Chybám sa ľudia nevyvarujú ani pri nakladaní mäsa. Okrem včasného naloženia existujú aj ďalšie zásady, na ktoré by ste nemali zabúdať.
Dôležité je marinádu z mäsa pred pečením zotrieť. Olej by nemal kvapkať do grilu. Môže začať horieť, čím vznikajú rakovinotvorné látky.

Aké mäso vybrať?

Ľudia zvyknú najčastejšie grilovať steaky a ryby. Ako ale vybrať to správne mäso? Najvhodnejšie je chladené mäso. Ak mäso vyťahujete z mrazničky, najprv by ste ho mali nechať úplne rozmraziť. Ideálne cez noc v chladničke alebo pri izbovej teplote. Určite ho nedávajte do mikrovlnnej rúry! Rozmrazovať by sa malo aspoň 12 hodín, najvhodnejšie je položiť mäso na mriežku, aby z neho mohla odkvapkať voda.

Buďte trpezliví

Netrpezlivosť je veľmi zlá vlastnosť pri grilovaní. Nedočkavci dávajú mäso na nedostatočne rozpálený gril a to je chyba. Teplota v strede grilu by sa mala pohybovať v rozmedzí 250 až 300 stupňov.

Uhlie by sa malo rozpaľovať asi 40 minút, aby na ňom vznikla biela vrstva. Problémom môže byť aj príliš vysoká teplota, pri ktorej sa mäso negriluje, ale páli. Mäso je potom zvrchu čierne a vnútri surové.

Na rošt by ste tiež nemali dať príliš veľa porcií naraz a nemali by ste ho zakryť na viac ako 70 percent. Mäso najskôr pečte v strede grilu, kde je najteplejšie a potom ho dopečte na okraji. Grilovať sa dá na ohni aj nepriamo. To znamená, že uhlie je na okraji a stred je prázdny. Mäso sa umiestni do stredu a griluje pomaly. Tento spôsob je vhodný pre väčšie kusy mäsa alebo celú hydinu.

Mäso neprepichávajte

Jednu z najčastejších chýb robia záhradní kuchári pri otáčaní mäsa. Na tento jednoduchý úkon používajú vidličku, na ktorú mäso napichnú. Dierkami potom z neho odteká šťava. Použiť by ste mali radšej kliešte, pinzetu či lopatku.

Ďalší kameň úrazu je doba grilovania. Ľudia často vyberajú mäso skôr, ako sa urobí, alebo ho naopak prepečú. Najdlhšie sa grilujú nevykostené kuracie stehná – až 35 minút. Bravčové a hovädzie mäso potrebuje zvyčajne 5 až 10 minút, pstruh 12 minút a ostatné ryby a kuracie prsia o niečo menej.

Metódy grilovania

V porovnaní s konvenčnými grilmi na drevené uhlie, BBQ grily s barelovým dizajnom umožňujú rôzne spôsoby prípravy jedál pre väčšiu rozmanitosť a predovšetkým zdravší spôsob varenia mäsa, hydiny, rýb, zeleniny a ešte oveľa viac.

Priame grilovanie

Piktogram priame grilovanie

Metóda vhodná na grilovanie malých, nie príliš hrubých kúskov mäsa, rýb a zeleniny.
Grilované potraviny sa ukladajú priamo nad rozohriatu pahrebu. Takto môžeme grilovať klobásy, hydinu bez kostí, steaky, rybie filety, mleté mäso na hamburgery, hot dogy, syry, ovocie, niektoré druhy zeleniny a tiež pečivo.
Potraviny grilované touto metódou počas pečenia obrátime len raz, približne v polovici pečenia.
Rošt by mal byť umiestnený cca 10-15 cm nad pahrebou, ktorá by mala byť rovnomerne rozložená pod grilovanými potravinami.

Nepriame grilovanie

Piktogram nepriame grilovanie

Tento spôsob grilovania sa hodí na pečenie väčších kusov mäsa, ktoré si vyžadujú dlhší čas pečenia. Spočíva v tom, že jedlo nie je kladené priamo nad zdroj tepla.
Spôsob grilovania – všetko uhlie rozhrnieme do strán. Potraviny dáme na tácku, ktorú uložíme na rošt medzi rozhrnuté uhlie. Gril prikryjeme poklopom, vďaka čomu teplo stúpa z uhlíkov na veko, od ktorého sa odráža naspäť, čím je zabezpečené rovnomerné pečenie.
Nepriame grilovanie je vhodným spôsobom na pečenie hydiny s kosťami, rebierok, krkovičky a väčších kotliet – potravín, ktoré treba piecť dlhšie než 25 minút.

Nepriame grilovanie s bočným ohniskom – BBQ

Piktogram nepriame grilovanie s bočným ohniskom

Pri nepriamom grilovaní s bočným ohniskom je jedlo pomaly varené na rošte v grilovacej komore pri nízkych teplotách (cca 90 °C – 120 °C) a so zavretým krytom grilu. Pahreba sa nachádza na rošte v bočnom ohnisku. Komínový efekt ťahá teplo z bočného ohniska cez grilovaciu komoru a von komínom (viď obrázok). Tu opäť, pre dosiahnutie typického “pripálenia” môže byť jedlo pred podávaním krátko opečené priamo nad žeravou pahrebou. 

Údenie s bočným ohniskom

Piktogram údenie

Pri údení s bočným ohniskom sa k uhliu alebo briketám pridávajú špeciálne triesky na údenie, prípadne sa v bočnom ohnisku kúri drevom. Napríklad skúste použiť čerešňové alebo slivkové, ktoré bolo narezané a sušené 1 rok. Z polien odstráňte kôru, pretože tá by mohla dať jedlu horkú príchuť.

Základným pravidlom pre pečenie mäsa je 1 hodina na 0,5 kg, alebo pre údenie mäsa 1 hodinu pre každých 2,5 cm hrúbky. Pri nepriamom grilovaní alebo údení pri nižších teplotách zostáva mäso šťavnaté a nemusí sa sledovať tak pozorne. Vaše grilovanie tak bude menej hektické a zostane Vám viac času venovať sa svojej rodine a hosťom. 

Nestojte pri grile, grilujte!

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE!!!

Značky , , , , , . Bookmark the permalink.