Pečené prasiatko na čiernom pive

Základom dobrého výsledku je výber kvalitných surovín, v žiadnom prípade neodporúčam kupovať prasiatko vo veľkoobchode. Píšem to z vlastnej skúsenosti, raz som totiž takto pochybil a bola to katastrofa. Prasiatko sa počas pečenia rozpadlo, koža sa potrhala, mäso bolo ako blato (zrejme dôsledok chovu zmeskou, rýchlovýkrm). Uprednostňujte preto lokálneho chovateľa. Takéto mäsko bude možno vo vyššej cenovej kategórii, ale výsledok bude stáť za to, a okrem toho aj podporíte miestny chov poznačený koronakrízou. Odporúčam taktiež nikdy nekupovať prasiatko cez 15 kg čistej váhy. Bielkovinová štruktúra a konzistencia mliečneho prasiatka je totiž iná – dá sa porovnať s jemnosťou kuracieho mäsa, ktoré  zaručuje dobrý výsledok.

Pečené prasiatko na čiernom pive Pecmaniak

Suroviny:

15 kg prasiatko
4 dl slnečnicového oleja
4 strúčiky cesnaku
4 stredne veľké červené cibule
20 dkg grilovacieho korenia – bravčové pečené
1l čierneho piva
200 g soli
čili paprička
korenie čierne mleté

Postup:


2 dni pred pečením očistíme prasa od vnútorností a zbavíme ho chĺpkov (najmä v okolí uší) – najlepšie ak chĺpky opražíme pod plameňom. Zmiešame olej, korenie a nakrájaný cesnak a cibuľu, mäso umyjeme a dôkladne potrieme koreninovou zmesou. Následne ho necháme odpočívať na chladnom mieste, môžeme ho vložiť aj do vrecúška.
24 hodín pred pečením prasiatko nasolíme, ale iba zvnútra. Ak by sme natreli aj povrch kože, tak tá by sa neupiekla pekne nahladko, ale naopak, tvorili by sa pôsobením soli drapľavé pľuzgiere.  
Vyhrejeme pec, pričom sledujeme teplomer, pretože teplota sa má držať okolo 280 stupňov.
Predtým ako prasiatko vložíme do pekáča do jeho brušnej dutiny umiestnime 3 litrový zaváraninový pohár, zabránime tak tomu aby sa počas pečenia jeho chrbtica prepadla a upečené prasiatko vieme následne pekne servírovať. Prasiatko vložíme do pekáča (pekáč s roštom, aby mäso neplávalo vo vývare, pekáč musí byť taktiež väčší, aby šťava nevytekala), podlejeme cca 2 litrami vody. Pod krk prasiatka umiestnime obrátenú malú rajničku, hlava tak nebude padať a opečie sa rovnomerne dočervena.
Takto pripravené prasa 2,5 – 3 hodiny pečieme zakryté alobalom.
Po 3 hodinách pridáme tmavé pivo, dávame však pozor! Pivo sa počas pečenia karamelizuje a má tendenciu prihorieť (takže polievať, polievať, polievať) je to celkom dobrý telocvik 🙂

Pečené prasiatko na čiernom pive s zeleninou Pecmaniak

Kedy je prasiatko hotové? Platí zásada, že zadná časť /hoci sa jedná o mliečne mäso/ sa upečie rýchlejšie, preto rozdeľujeme čas pečenia na tretiny. Prvú tretinu času sa prasiatko pečie zadnou časťou a ďalšie dve tretiny prednou. V čase upečenia sa začne mäso na nôžkach oddeľovať od kostí – začína sa dvíhať a vidno kosť, prípadne začnú cez kožu vytŕčať chrbtové kosti.  
Či je mäso mäkké zistíme pomocou špajle: picháme do miest, ktoré majú najviac svalovej hmoty. Ak vyteká tuk, a nie vodnatá tekutina, prasa je upečené.

Upečené prasa narovnáme na veľkú servírovaciu misu, polejeme rozpusteným maslom a ozdobíme listami hlávkového šalátu. Do rypáku mu vložíme jablko.

Dobrú chuť!

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , , . Bookmark the permalink.