Vianočné menu Pecmaniaka

Hlavným elementom tohtoročných Vianoc bude nádej. Dúfame, že sa pomaly skončí úradovanie vírusu a dúfame, že pri štedrovečernom stole budeme sedieť so svojimi blízkymi. Nie je totiž dôležité, čo je na vianočnom stole a pod stromčekom, ale kto je tam s nami.

Spoločné chvíle sú krajšie, ak pri ozdobenom stole sedí celá rodina. Za veselej vravy sa podávú misy z jednej strany stola na druhý, zo sviatočného stola sa tak najedia všetci – dedko, babka, vnúčatá a aj rodičia.

 

Vianočné menu Pecmaniaka

Štedrovečerné menu má rozličné variácie nielen podľa jednotlivých národov, ale aj regiónov. Chcel by som sa s vami podeliť o jedlá, ktoré sú pre mňa neodmysliteľnou súčasťou štedrovečerného stola. Možno sa necháte inšpirovať a rozšírite repertoár vašich tradičných jedál.

 

Halászlé na segedínsky spôsob (Rybacia polievka)

Halászlé na segedínsky spôsob (Rybacia polievka)

Pripraviť halászlé – tradičnú maďarskú polievku z rybaciny – je mojou najdôležitejšou úlohou počas každých Vianoc. Hlavným tajomstvom úspechu je veľa ryby a pomalé varenie. Väčšinou zvyknem pripraviť približne 30 litrov, zvýši sa tak každému členovi rodiny a ujde sa aj na stoly najbližších priateľov.

Kapustnica s bravčovým kolenom

Kapustnica s bravčovým kolenom

Musím sa priznať, na mieste odkiaľ pochádzam, nebolo zvykom variť na Vianoce kapustnicu, rovnako, ako tu nie je zvykom pripraviť halászlé. Odkedy som však prišiel do Medzibodrožia, moja svokra vždy pripraví úžasnú kapustnicu, náš stôl tak zdobia dva druhy polievok.

Plnený bôčik

Bôčik so zeleninovo-pečeňovou plnkou

Plnený bôčik je jedlo, ktoré sa pripraví jednoducho, je chutné a pekne sa dá servírovať na sviatočný stôl. Do pece sa poľahky zmestí s ostatnými jedlami a dá sa konzumovať tak teplé, ako aj studené na spôsob sendviča.

Holúbky (plnená kapusta) ako ich robievala moja mamka

Kráľom všetkých jedál sú pre mňa holúbky mojej mamky zo sladkej kapusty

Kráľom všetkých jedál sú pre mňa holúbky mojej mamky zo sladkej kapusty. Milujem ich teplé, studené, z taniera, v ruke alebo priamo z hrnca. Ona síce už toto jedlo pripravuje iba v nebi môjmu oteckovi, ale recept a spomienka ostanú navždy v nás. Jednoducho toto jedlo nemôže chýbať na stole počas sviatkov lásky.

Sárma (Hajducké holúbky)

Sárma (Hajducké plnená kapusta -kyslá holúbky)

S týmto jedlom som sa zoznámil ešte v mojom detstve, keď môj otec pracoval v Debrecíne. Pred sviatkami sa raz rozhodol kúpiť hlávku kyslej kapusty, aby sme vyskúšali holúbky s údeným mäsom na spôsob, ako to jedol v jednej reštaurácii. Od toho roku sa u nás vždy pripravovala plnená kapusta v dvoch hrncoch, v jednej hajducké z kyslej kapusty (sárma) a v druhej sabolčské v sladkej. Obe sú úžasné, a hoci ich základ je rovnaký, hajducké budú mať pre mňa vždy výnimočnú chuť. Ktorá je vaším favoritom?

Kapor na spôsob „Rác”

Kapor na spôsob „Rác”

Okrem tradičnej maďarskej polievky – halászlé, potrebujeme mať na sviatočnom stole aj iné jedlo z rybaciny. Väčšinou sme pripravovali vyprážanú rybu, ale iba dovtedy, kým som nevyskúšal tento recept na pečeného kapra.
Okrem jednoduchého postupu je ryba pripravená týmto spôsobom omnoho chutnejšia a dá sa krajšie servírovať.

Cibuľovo-octový zemiakový šalát

Cibuľovo-octový zemiakový šalát

Aj s týmto receptom som sa zoznámil až v Medzibodroží, u nás doma v Maďarsku som nikdy nič podobné neochutnal. Tento šalát sa výborne hodí k vyprážanému mäsu alebo k rybe, mne osobne chutí oveľa viac ako francúzsky zemiakový šalát.
Najlepšie chutí vždy ten od svokry!

Makový a orechový závin podľa receptu mojej mamky

Makový a orechový závin podľa receptu mojej mamky

U nás Vianoce nie sú tie pravé bez závinu. Moja mamka upiekla každoročne makové a orechové záviny aj pre nás, aby nechýbali ani z nášho sviatočného stola. Žiaľ, už si ich musíme pripraviť sami, ale pri pečení podľa jej receptu si na ňu vždy spomenieme.

Hrnčekové medovníčky

Koľko domácností, toľko rôznych druhov medovníčkov. Po mnohoročnom experimentovaní a bolestivých zuboch sa u nás najviac osvedčil tento hrnčekový recept. Pre vymeranie ingrediencií nebudete potrebovať nič iné, iba hrnček s objemom 2,5 dl. Výsledkom bude chutné a mäkké pečivo.

Počas týchto sviatkov nech si užijete pokoj, oddych a spomalenie z každodenných stresov. Nech sa tento úžasný čas dotkne vašich sŕdc a naplní ich niečim špeciálnym. Želáme vám toľko šťastia a odhodlania, ako si želáte v tých najodvážnejších snoch.

Nie je totiž dôležité, čo je na vianočnom stole a pod stromčekom, ale kto je tam s nami. 
Spoločné chvíle sú krajšie, ak pri ozdobenom stole sedí celá rodina.

Šťastné a Veselé Vianoce prájeme Vám!

Team Pecmaniak

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.