DCBM 1 – Domáci chlieb bez miesenia

Ak by ste sa aj vy chceli zobúdzať na vôňu čerstvo upečeného chleba, ale chýba vám odvaha, skúsenosti, či čas, neváhajte a vyskúšajte tento recept. Zvládnu ho aj úplní začiatočníci, tí zaneprázdnení ocenia dobu prípravy a výsledok bude nielen aromatický, ale aj chrumkavý.

Potrebujeme:
2,5 hrnčeka hladkej múky
¼ ČL sušeného droždia
1,5 ČL soli
1,5 hrnčeka vody
½ hrste tekvicových či iných semiačok

Postup receptu:
Všetky suroviny dáme do väčšej misky. Ak semienka v chlebe nechcete, použite 3 hrnčeky múky. Dôkladne ich zmiešame, no nemiesime. Postačí aj vareškou.
Misku prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme 12 až 18 hodín odstáť. Cesto nám počas hodín státia mierne podkyslo. Z misky ho vyberieme na dobre pomúčenú dosku. Múkou ozaj nešetríme. Cesto obalíme v múke, aby sa nelepilo a necháme približne 15 minút oddýchnuť.
Potom ho vložíme medzi dve pomúčené utierky a necháme 2 hodiny kysnúť na teplom mieste.
Podkysnuté cesto začína pripomínať chlebík. Polhodinu pred uplynutím času kysnutia zapneme rúru na 230 stupňov a vložíme do nej sklenenú alebo liatinovú misu (s priemerom približne 20 centimetrov), aby sa zohriala. Do horúcej misy nakysnuté cesto vložíme, ale veľmi opatrne, aby sme sa nepopálili. Pečieme prikryté približne 30 minút na spomínaných 230 stupňoch. Potom veko misy zložíme a necháme ho v rúre ešte ďalších 15 až 20 minút, aby bola kôrka chrumkavá.
Hotový chlebík vyberieme a necháme vychladnúť na mriežke.

Dobrú chuť!


Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE!!!

Značky , , . Bookmark the permalink.