Netradičný spôsob, ako si zvýšiť príjem železa: Bežná vec, ktorú má každý doma!

Nedostatok železa je častým zdravotným problémom a môže byť nebezpečný, ak sa nelieči vhodným spôsobom. Jedným z najjednoduchších spôsobov liečby nedostatku železa je konzumácia ovocia a zeleniny, ktoré doplnia tento minerál, ale tiež varenie s liatinovým riadom!

Týka sa to niektorých jedál

Liatinové hrnce či panvice by sme nemali zatracovať! Hoci sú ťažké a na manipuláciu obtiažnejšie, istá americká štúdia publikovaná v Indian Journal of Pediatrics hovorí, že ak budeme variť na liatinovej panvici, podiel železa stúpne o 16%.

Netýka sa to bohužiaľ všetkého jedla, ktoré takto pripravíte.

„Kyslé potraviny absorbujú viac železa, pravdepodobne preto, lebo vitamín C zvyšuje schopnosť vstrebávať železo,“ povedala dietologička Jessica Cording.

Journal of the American Dietetic Association porovnával 20 rôznych potravím pred tým a po tom, ako sa uvarili na liatinovej panvici. Niektoré potraviny obsahovali viac miligramov železa ako iné, hoci boli kyslejšie, v niektorých sa neobjavila zvýšená hladina železa. Preto je ťažké odhadnúť, koľko a či vôbec sa nejaká zvýšená hladina železa u niektorej potraviny objaví.

Zistilo sa ale, že ak varíte kvapalné pokrmy, napríklad mäso v rajčinovej omáčke, tá absorbuje viac železa ako suchšie potraviny, či potraviny, ktoré varíme rýchlo. Dietologička Cordingová však potvrdzuje jedno:

„Čím dlhšie niečo varíme v panvici, tým viac železa sa absorbuje,“ dodala.

Záleží aj na veku!

Nie na našom, ale na veku panvice.

„ Staršia, opotrebovanejšia panvica má už daný povrch tenší, takže železo s jedlom reaguje menej,“ povedala Cording.

Skôr ako staršiu panvicu po babičke, by sme mali uprednostniť novšiu „verziu“ liatinového kuchynského riadu.

Netradičný spôsob, ako si

Nespoliehajte sa však len na varenie na liatinových panviciach. Naša strava by mala obsahovať potraviny bohaté na železo bez toho, či sú, alebo nie sú varené na panvici či v liatinovom hrnci.

Pre koho nie sú vhodné? 

Na varenie potravín v liatinových hrncoch by si predsa len niektorí mali dávať pozor! Existujú totiž pacienti trpiaci hemochromatózou. Tá spôsobuje stav, kedy sa väčšie množstvo železa v čreve vstrebáva do tela a tak ho je v organizme viac, ako je normálne množstvo.

Ďalšie benefity 

Liatinové panvice majú aj iné benefity: 

  • Šetrí energiu – tým, že má hrubší povrch ľahšie udržiava teplo, takže aj jedlo ostáva dlhšie teplé.
  • Šetrí aj životné prostredie – liatinové panvice nemusíme umývať s čistiacim prostriedkom, stačí voda. Mali by sme si dávať pozor na to, aby sme nenechávali riad mokrý – mohol by hrdzavieť.

  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Janka Zoznam.sk 28.10.2018


Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE!!!

Značky , , , . Bookmark the permalink.