Domáci rascový chlieb v rímskom hrnci

Chlieb pečený v rímskom hrnci je fantastický. Chrumkavá kôrka je po celom povrchu. Striedka zostane vláčna, nevysušená. Nepotrebujete parnú rúru, ani hrnček s horúcou vodou, ani keramickú dlaždicu. Stačí si vybrať obľúbený recept. V hrnci veľkom 3,6 litra sa dá upiecť cca 2000 g chlieb.

Suroviny:
350 g ražný kvások
500 g pšeničná múka
300 g ražná múka hladká chlebová
2,5 čl soľ
2 čl cukor
2 čl ocot balsamico
1 pl bravčová masť
1 pl rašca
1 čl koriander mletý
3 pl ľanové semienka drvené
3 pl slnečnicové semienka lúpané
400 ml voda vlažná

Postup receptu kvások:
Kvások pripravíme zmiešaním 1 PL ražnej múky a 1 PL vody. Necháme zakryté v teple 24 hodín. Pridáme 2 PL ražnej múky a 2 PL vody. Opäť necháme v teple. Na tretí deň pridáme 4 PL múky a 4 PL vody. Kvások by mal už obsahovať bublinky a kyslo voňať. Na štvrtý deň pridáme 8 PL múky a 8 PL vody. Keď kvások vybehne hore a začne klesať, je hotový, môže sa z neho prvýkrát piecť. 1 PL si odložíme do chladničky na ďalšie pečenie. Kto sa nechce babrať s kváskom, nahradí ho 175 g ražnej múky a 175 g vody a pridá 2,5 čl sušeného droždia.


Postup receptu:
Všetky suroviny zamiesime na mäkké a lepivé cesto. Zakryjeme fóliou alebo vrchnákom a necháme kysnúť cca 3 hodiny na dvojnásobok.

Pol hodinu pred uplynutím času dáme rímsky hrniec do vlažnej vody.
Cesto je vykysnuté, keď má na povrchu bublinky. Rímsky hrniec vyberieme z vody, vložíme do neho papier na pečenie a vyškrabneme z misy cesto. Uhladíme mokrou rukou. Môžeme povrch narezať.

Necháme vo vypnutej rúre asi pol hodiny dokysnúť.
Pečieme na 200°C 1 hodinu. Potom odstránime vrchnák a pečieme ešte 30 minút. Vyklopíme na mriežku, zlúpneme papier a necháme vychladnúť.
Chlieb váži cca 1750 g.


Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

Značky . Bookmark the permalink.