Vlastný kvások: múka, voda a veľa trpezlivosť

Kvások poznali aj naše staré babky. Kváskovanie nie je také zložité ako si možno myslíte. Nič drahé ani zvláštne veci na to nepotrebujete. Podstatná je trpezlivosť, kvalitná múka a voda. Keď upečiete prvý chlieb , koláč alebo pečivo stanete sa aj Vy závislým od kvaskovania. Keď ucítite vôňu čerstvo upečeného chleba alebo keď upečiete prvé čokoládové koláče pochopíte, že všetko čo robíte sám sebe je na nezaplatenie. Nenechajte sa odradiť ak prvé skúsenosti nebudú dobre, tréning robí majstra a nevzdávajte sa! Čím viac krát pečiete, kvások tým bude stále silnejší. A nepovediac aj o tom že kváskove a najmä domáce vyrobené produkty sú oveľa zdravšie ako tie veci čo za pár drobnúch nakupujeme v obchode. Upiecť kváskový chlieb je časovo náročné ale stojí za to.


Tak poďme na to!

V tomto príspevku môže každý, kto má záujem, naučiť postupne bod k bodu ako naložiť kvások
Čo všetko potrebujeme ku naloženia kvalitného kvasku? Prvé čo musíte si nakúpiť je kvalitná múka. Ja sa odporúčam celozrnnú ražnú múku. Sklenenú fľašu s povrchom a voda, čo môže byť priamo z vodovodu.
Potrebujeme iba jeden kilogram celozrnnú ražnú alebo špaldovú múku, fľašu s uzáverom a vidličku.

Potrebujeme iba jeden kilogram celozrnú ražnú alebo špaldovú múku, fľašu s uzáverom a vidličku.

1.deň

Fľašu dôkladne prepláchneme vriacou vodou. Týmto dosiahneme vlhké a kyslé prostredie čo kvások najviac miluje.
Položím fľašu na váhu, odvážim 50 ml vlažnej vody (nie horúcej), voda môže byť nesýtená fľašková voda, ale vhodná je aj voda z kohútika (nie príliš chlórovaná)
Odvážil som 3 Pl. lyžice celozrnnej múky, t. J. 40 gramov, a pomocou vidličky dôkladne premiešajte vlažnou vodou.
Dostanem textúru podobnú ovsenej kaši. Voľne na ňu položím uzáver a udržiavam ju na mieste bez prievanu pri izbovej teplote.
Môžeme to dať do mikrovlnnej rúry, zatvoriť dvere vedľa pohára prevarenej vody, ak nedokážeme zaistiť správnu teplotu v kuchyni. Neotváram fľašu, je dôležité, aby para a vlhkosť zostali vo fľaši. Nemáme čo robiť až do nasledujúceho rána. Budeme pokračovať zajtra ráno. Ak sa nič nestane do rána, nikto by nemal panikáriť, proces sa začína náš malý priateľ nemá rád sterilné prostredie.

2.deň

Po 24 hodín ak vidím na spodnej strane, boku alebo povrchu pohára malé vzduchové bubliny to znamená že kvások už začal pomalí pracovať.
Všetko, čo dnes musím urobiť je pridanie 50 ml vlažnú vodu + 40 g múky a dôkladne premiešať.
Ak sa zdá príliš zriedkavé, môžem ju pridať plus trocha múky, textúru sa má podobať k ovsenej kaše. Dávam uzáver a tak ako aj včera som robila položím ju na teplé miesto na ďalšie 24 hod. Čakám na zázrak.

3.deň

Prajem vám pekný deň a bol by som veľmi šťastný, keby kvások každého z nás vyzerali aspoň takto.

 

Ak nie, múku vymeňte alebo začnite znova. Mnohokrát sa vyskytuje problém so zlou kvalitou múky. Keď už vidíte malé bubliny tak ste na dobrej ceste a pokračujte podľa popisu.
Takže vás dnes nebudem hromadiť veľa práce, ďalšiu vec, ktorú dnes urobím.
Vezmem fľašu, dobre premiešam cesto s vidličkou, a pridám 50 ml vlažnej vody do cesta a dôkladne premiešam, odvážim 50 gramov celozrnnej múky a pridám tiež.
Dôkladne premiešam s múkou. Ak sa zdá, že je tenká, upravím ju na textúru podobnú ovsenej kaši s trochou múky navyše. Keď som hotový, fľašu zavriem. Na dnes to je všetko, na zajtra budeme potrebovať ešte jednu 7dl fľašu! Nášho mladého priateľa budeme oddeliť.

Aj keď ešte tak vyzerá, oplatí pokračovať.

3.deň pobede

Do niekoľkých hodín po kŕmení od dnes rána už má krásne zdvihnúť. Je tiež možné, že tento proces sa večer zastaví a ustúpi. To znamená že kvások je hladný , v tomto prípade musíme opäť nakŕmiť s predpísanou dávkou. Odporúčam aby ste s gumičkou alebo s ceruzkou označili hladinu a vtedy budete vidieť odkiaľ sa dostala do rastu . Keď rastie všetko je v poriadku,…..

…ak hladina klesne to znamená že kvások je hladný a musíme ju nakŕmiť. 50 ml vlažnou vodou a 50 g múkou.

4.ďeň

Dobré ráno !
Teraz budeme potrebovať novú fľašu, do ktorej presunieme kvások.

Ráno tak vyzerá

Keď otvorím fľašu, už cítim príjemnú, ale nie rušivú kyslú vôňu kváska , to znamená že kvások je zrelé. Dôkladne premiešam pomocou vidličky. Vyčistenú novú fľašu položím na váhu a vyberiem z kváska 1 a pol lyžicu cca. 40 gramov. Pridám 50 ml vlažnej vody, s ktorou sa znova dôkladne premiešam, potom pridam 50 gramov celozrnnej múky a dobre spracujem hmotu. Zatvorím fľašu, na fľašu položím gumičku ukazovateľa hladiny a môže ísť odpočívať na pult. Keby hladina klesla, nakŕmim zase 50 ml vody a 50 gramov múky. Budeme pokračovať zajtra ráno. Dovtedy si umyjeme predchádzajúcu fľašu, potrebujeme ju znova. Kvások čo nám ešte zostalo s predchádzajúcej môžeme používať do palacinky, alebo do halušky, alebo ak sa chystám miesiť, pridám ju do cesta, zamiešam nič to nebude pokaziť! A teraz je už na čase uvažovať aké meno dostane náš malíček.

5.ďeň

Naša práca je rovnaká ako včera.

Na ceste sa vytvárajú bubliny. Vôňa je čoraz príjemnejšia, nikdy nesmrdí!

Beriem prázdnu fľašu vyberiem 40 g kvásku 50 ml vlažnej vody, dôkladne premiešam potom pridám ešte 50 – 55 g múky takže textúra bude opäť hustejšia ako včera. Ak je hmota lepkavá, tenká a voňavá, takom prípade treba vyhodiť. Ak je na vrchu voda, to znamená že kvások má zimu vylejem z nej vodu premiešam ju a pokračujem.
Vrchol dosiahne popoludnie, ak jeho hladina klesne, nakŕmim ju obvyklou dávkou, už ju nebudeme oddeľovať. Ak nie, uložím jej až na zajtra ráno na teplom mieste bez prievanu.

6.ďeň

Náš kvások je prekrásny, vytvárajú na nej bubliny.
Znamená že žije a pracuje.

Keď otvorím fľašu, už cítim príjemnú, ale nie rušivú kyslú vôňu kváska , to znamená že kvások je zrelé. Dôkladne premiešam pomocou vidličky.
Už neoddelíme, len tak ako sme robili prvé dni nakŕmime 50 g vodou + 50-55 g celozrnnou alebo ražnou múkou.
Ak vidíte, že cesto je riedkave, pridajte do neho trochu múky, nemalo by byť tekuté, pri miešaní musí zostať na vidličke.
Ak kedykoľvek počas dňa objem prestane rásť a klesne, nakŕmte ho rovnako ako ráno.

7.ďeň

Budeme sa pokračovať. Môj kvások zo včerajšieho popoludnia dosiahol svoju úroveň, nespadol su v ňom krásne bubliny.
Dnes robím to isté ako včera, hmotu dôkladne premiešame, pridáme 50 ml vlažnej vody, potom 60 gramov múky, jemne premiešam, ak si fľašu položím na hlavu, hmota nevyteká.
Ak v byte je veľmi chladno snažte sa ho udržiavať v teple v mikrovlnnej rúre pri 22 stupňov. Kŕmenie budem opakovať o niekoľko hodín. Ak kedykoľvek počas dňa hladina kvásku klesne, nakŕmim ho znova uvedenými rozmermi.

Po krmenie.

8.ďeň 

Posledný deň v príprave! Dúfam, že ak hladina klesla včera, nakŕmili ste ju, moja nie, udržiava svoju štruktúru stabilnú, možno kvôli chladu, ale jej vôňa, textúra je vynikajúca.

Takže priatelia, berieme 50 ml vlažnú vodu, premiešame do hladka, potom príde 60 gramov múky, s ktorou tiež miešame štruktúra by mala byť tak tvrdá, aby sa v nej vidlica zastavila.

Po 8 hodín.

Kvások máme hotové

Na prvé použitie ja by som odporúčala používať takzvané štartér. To znamená že pred 9 alebo najlepšie 12 hodín pred požitím urobíme cesto čo sa necháme odpočívať na kuchynskú linku. Recept napíšem dole.
Keď nechceme dnes alebo zajtra piecť, ten dáva kvások tak ako je do chladničky.
Týždenné raz nakŕmim, a to tak že polovicu kvásku vyhodím alebo keď nechcem vyhodiť upečiem niečo . To čo ostalo vo fľaše nakŕmim 50 ml vodou a 70 g múkou. Hmota musí byť taká hustá že vidlička v ňom stala. Čím je kvások hustejší tým viac vydrží v chladničke. Ak by ste chceli dnes vyskúšať hneď tak Vám dávam recept na chleba.

Prajem Vám veľa šťastie s pečením. A nikdy sa nevzdávajte!

Autor : Edit Mészáros
Preklad z blogu Edita Mészáros

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , . Bookmark the permalink.