Domáca majonéza

Ak si kupujete v obchode majonézu na šalát, nerobte tak. Vyskúšajte tieto domáce recepty – nie sú vôbec zložité, ani prácne a máte istotu, že sú v nich poctivé domáce suroviny. Tie by mali byť naozaj čerstvé a približnej rovnakej teploty, aby sa vám majonéza ideálne vydarili.
Základom chutnej a kvalitnej domácej majonézy sú čerstvé vajíčka, takže na nich nešetrite. Ideálne, ak sú domáce z dobrého chovu.

Potrebujeme:
50 ml kvalitného slnečnicového oleja
3 lyžičky kvalitnej plnotučnej horčice
3 čerstvé žĺtka
citrónová šťava
soľ a korenie

Postup:
V menšej nádobe vyšľahajte plnotučnú horčicu a 3 žĺtka – môžete aj ručným mixérom. Dochuťte soľou a korením.
Tento základ ďalej miešajte a pomaličky prilievajte olej, aby ste vyšľahali hustotu, akú chcete. Na záver môžete pridať pár kvapiek citrónovej šťavy a ešte zľahka prešľahajte.
Takúto domácu majonézu môžete skladovať v chladničke do dvoch dní.


Majonéza sa výborne hodí k zemiakom (opekaným aj hranolkom), k zelenine, alebo ju môžete použiť ako základ domácich nátierok. Nižšie uvádzame klasickú plnotučnú horčicu, ale pokojne môžete použiť dijonskú. Namiesto slnečnicového oleja zasa môžete dať olivový, ak ho máte radšej. Niekto pridáva k majonéze aj srvátku, aby vydržala dlhšie – je to na vás, nemusíte ju však použiť vôbec.

Mimochodom, majonéza sa v poslednom období stala akýmsi strašiakom, ktorý sa nehodí k zdravému životnému štýlu. Áno, možno tá kupovaná s aditívami a konzervantmi, ale nie domáca. A keď niektorý z týchto receptov vyskúšate, zistíte, že vás to stojí oveľa menej peňazí, energie, síl a napokon aj času, ako keby ste ich kupovali v obchode.

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , . Bookmark the permalink.