Kapor na spôsob „Rác”

Pomenovanie tohto jedla pochádza z maďarského označenia obyvateľov historického srbského regiónu Raška. Kým väčšina ľudí na sviatky pripravuje halászlé, parikáš zo sumca, vyprážanú alebo marinovanú rybu, tak ja vám ponúkam recept, ktorý sa dá jednoducho pripraviť. Okrem chuti je na ňom najlepšie asi to, že nemusíte postávať dlhé hodiny pri sporáku a ani váš dom nepresýti “smrad” z oleja.

 

Kapor na spôsob „Rác”

Prísady:
2-2,5 kg očisteného kapra
1 kg zemiakov
5-6 dl kyslá smotana
40 dkg paradajok
60 dkg papriky
10 dkg údenej slaniny
2 červené cibule
4 strúčiky cesnaku
masť
mletá červená paprika
mleté čierne korenie
soľ

 

Postup:

Na očistenej rybe urobíme hlboké zárezy (každých 4-5 centimetrov), osolíme a odložíme nabok. Zemiaky v šupke uvaríme v slanej vode na polomäkko (za 15-20 minút). Necháme trocha vychladnúť, ošúpeme a nakrájame na kolieska. Dno pekáča potrieme masťou (môžeme použiť aj olej alebo maslo, ale uberá to na chuti). Do pekáča ukladáme osolené kolieska zemiakov, ktoré posypeme mletým čiernym korením a červenou paprikou. Následne na zemiaky ukladáme jednu na kolieska nakrájanú červenú cibuľu (môžeme pridať aj kúsok údenej slaniny). Údenú slaninu ukladáme do zárezov na rybe, ktorú následne položíme do pekáča.

Na očistenej rybe urobíme hlboké zárezy (každých 4-5 centimetrov)

Na a okolo ryby ukladáme ďalšiu narezanú cibuľu. Rybu a zemiaky pokryjeme tenkými plátkami paradajok a papriky, ktoré polejeme malým množstvom roztopenej masti a jedlo dobre osolíme. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre (200 stupňov) 15 minút. Medzitým vymiešame smotanu s 1 ČL mletej červenej papriky, 1 ml masti, drveným cesnakom, soľou a dostatkom vody na to, aby mala zmes tekutú formu. Rybu vyberieme z rúry, polejeme smotanovou zmesou, posypeme mletým čiernym korením a vložíme naspäť do rúry kým nenadobudne chrumkavú červenú farbu.

Takto pripravená kapor na spôsob Rac, je chutná, chrumkavá, jej príprava nie je pracná.

Takto pripravená ryba je chutná, chrumkavá, jej príprava nie je pracná. Bohužiaľ, sa však tomuto jedlu nedostáva toľko pozornosti koľko by si zaslúžilo a na Vianoce sa pripravuje iba v málo domácnostiach.
Pri pohári čerstvého rozé a dobrej spoločnosti sa z vašej slávnostnej večere stane hostina hodná kráľa!


Dobrú chuť!

Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

 

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE

Značky , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.