Upečte si CHRUMKAVÝ chlebík v liatinovom hrnci

Čo keby ste si cez víkend napiekli voňavý domáci chlebík? Recept je veľmi jednoduchý a určite ho zvládne každý na prvýkrát.

Vôbec nevadí, ak doma nemáte pekárničku. Postačí vám klasický liatinový hrniec, v ktorom sa chlebík skvele upečie. Na jeho prípravu nepotrebujete ani žiadne špeciálne suroviny. A výsledok? Chutný domáci chlebík s chrumkavou kôrkou.

Ako na to?

Suroviny:
600 g hladkej múky
470 ml teplej vody
1 ½ čajovej lyžičky soľ
½ čajovej lyžičky cukor
1 balíček sušeného droždia
liatinový hrniec

Postup receptu:
Droždie a cukor nasypte do vlažné vody, pomiešajte a počkajte asi 5 minút. Na povrchu droždia by sa mala vytvoriť pena, čo znamená, že zmes pracuje. V miske zmiešajte múku so soľou a v strede vytvorte dieru, do ktorej nalejte droždie s vodou. Namočte si ruku do vody, ktorou opatrne vypracujete cesto. Ak je cesto príliš lepkavé, pridajte múku, ak je naopak suché, pridajte vodu. Keď vám cesto pekne drží pokope, zakryte ho utierkou a nechajte odpočívať 1,5 – 2 hodiny, kým nenakysne.
Ak už minimálne dvojnásobne zväčšilo svoj objem, opatrne oddeľte od strán misky smerom dovnútra misy. Opäť zakryte a nechajte droždie pracovať ďalších 1,5 -2 hodiny. Keď opäť zväčšilo svoj objem, vyberte cesto z misky a položte na pomúčenú dosku. Kúskom múky ho poprášte a jemne premieste, aby ste vyformovali bochník.
Misku potrite olivovým olejov a poprášte múkou. Vložte bochník, zakryte ho a nechajte pracovať 1 hodinu.
Medzitým si predhrejte pece alebo trúbu na 230 stupňov a vložte do nej 6 litrový liatinový hrniec a nechajte ho v pece 45 minút. Opatrne vyberte z peci hrniec. Pozor, aby ste sa nepopálili, je naozaj horúci! Cesto vyberte z misky a opatrne ho položte na pomúčenú dosku, posypte múkou a vložte do hrnca. Prikryte a dajte späť do pece. Pečte na 230 stupňoch 45 minút. Posledných 15 minút hrniec otvorte. Vyberte chlieb a nechajte ho 10 minút oddýchnuť.
Dobrú chuť!


Všetko čo potrebujete do záhradnej kuchyne do pece a na grilovanie:
www.pecmaniak.store

PRIDAJTE SA K NÁM NA FACEBOOKU AJ NA YOUTUBE!!!

Značky , , , , . Bookmark the permalink.